Jdi na obsah Jdi na menu
 


Valentýn

19. 2. 2007

Valentýn - 14.února 2007

Proč tento svátek skoro nikdo neslaví? Není to tak trochu škoda? Většina lidí nazývá tento svátek jako cosi „komerčního“, a proto ho nechtějí slavit. Vždyť tu nejde jen o to, že se obchody snaží nalákat lidi, aby nakoupili spousty dárků těm, které milují. Mám pocit, že tento svátek by měl vyjadřovat něco hlubšího. Stačí se jen podívat na původ tohoto svátku, kterým mluví o něčem úplně jiném než o „komerčnosti“.

 

Kdo byl vlastně svatý Valentýn?

Z dostupných pramenů se můžeme dozvědět, že se jedná o skutečnou historickou postavu. Svatý Valentýn žil v době vlády císaře Claudia II, který, aby měl více válečníků schopných bojovat, zrušil všechna manželství a zakázal sňatky. Ovšem kněz Valentýn jeho zákazu nedbal a dál tajně oddával milence toužící po manželském svazku. Bohužel byl přistižen, uvězněn a roku 269 popraven. Poslední vzkaz před smrtí adresoval dceři vězeňského dozorce a končil slovy: "Od Tvého Valentýna". Odtud tedy vznikla tradice psaní valentýnek - vzkazů lásky.

 

Tak co, ještě si stojíš za komerčností tohoto svátku? Dobře, nevadí. Jen bych ráda sdělila svůj osobní názor.

Mě samotné se tento svátek líbí už jen proto, že je věnován všem zamilovaným a dává nám jistou šanci sdělit někomu, že ho milujeme. Ano, je pravda, že to můžeš udělat i každý jiný den, to nepopírám, ale proč nemít nějaký dobrý důvod tu lásku, kterou chováš ke svému příteli nebo přítelkyni nějak oslavit? Vždyť je to pěkné. Co by na tom bylo špatného? Nikdo neříká, že si musíme navzájem kupovat tunu dárků a podléhat tím nákupní mánii, kterou se v nás snaží vzbudit všechny hypermarkety, supermarkety, květinářství apod.. To je přece každého věc jestli tomuto valentýnskému shonu chce podlehnout a nebo ne.

Hlavně mi netvrď, že by ti neudělalo radost dostat malou bonboniéru, růžičku a nebo pouhou valentýnku, kterou ti dá osoba, která tě nemusí přímo milovat, ale vyjádří ti alespoň jistou náklonnost a sympatie...

No a teď k tomu, jak jsem oslavila Valentýna já. Abych pravdu řekla, snažila jsem se udělat radost, alespoň svým nejbližším a zbytečně neotravovat ty, kteří tento svátek neslaví. Hned ráno jsem popřála svému příteli, ač vím, že on tento svátek nemá rád, hezkého Valentýna. Moc jsem zrovna neuspěla, ale alespoň jsem to zkusila. Po snídani, během které jsem velmi dlouhou dobu dumala nad tím, proč někdo tento svátek zavrhuje, jsem položila přáníčko k Valentýnovi s bonboniérou pro mou mamku a taťku do kuchyně na stůl (musím říct, že taťku přání k Valentýnovi, opět nijak neprobudilo k životu, ale snad mu to někde uvnitř udělalo radost, zato mamku, to docela dojalo :-) ). Pak už mě čekal odchod do školy. Asi po 2. vyučovací hodině jsem se odebrala do své skříňky pro učebnici fyziky. A co na mě nečekalo? Valentýnka. Ani nevíš jakou radost mi udělala... Jen mě trošku zarazilo, že bylo anonymní. Avšak toto tajemství se odpoledne vyjasnilo. Byla od mého kamaráda Honzíka. Udělala mi velkou radost, už jen z toho důvodu, že byla tohoto dne opravdu jediná a od srdce.

V pátek jsem se jako vždy vydala k mému příteli domů. Z ničeho nic jsme přišli na téma „svátek svatého Valentýna“. Už ani nevím proč a jak jsme se k tomuto tématu dostali, ale mám pocit, že z celé konverzace nakonec vyplynul moc hezký závěr. Nepředpokládám, že můj přítel změnil názor na tento svátek, ale nakonec mě moc potěšil úžasnou Valentýnskou večeří. Vůbec jsem s tím nepočítala. On je prostě moje zlatíčko.

A co dodat závěrem? Nemusíš slavit Valentýna, pokud nechceš, ale pokud se přece jen překonáš, už jen z toho důvodu, že budeš chtít udělat někomu radost, tak věř, že se ti to zaručeně podaří. Na Valentýnovi přece není nic špatného ;-).

 

Obrazek

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář