Jdi na obsah Jdi na menu
 


Aviatická pouť 2007

4. 6. 2007

Letecký den v Pardubicích...

V sobotu 2.5. a v neděli 3.5. proběhl již 17. ročník Aviatické pouti v Pardubicích. Mě se poštěstilo a na neděli jsem získala dva V.I.P. lístky na tuto úžasnou podívanou. Po velmi krátké úvaze jsem došla k závěru, že s sebou vezmu svého přítele.

V neděli ráno jsem se rozhodli, vydat se do Pardubic o něco dříve, chvilku nám určitě zabere najít letiště, volné místo a nějaký čas jsem si vyhradili jen tak pro jistotu. Škoda, že jsem však nevěděli v kolik hodin opravdu tato přehlídka letadel začíná. Zjistili jsem nakonec, že jsem dorazili nejméně o 2 hodinu napřed. Nějaký čas jsem strávili nad prohlídkou vystavených letadel, která se měla později předvést v akci a poté jsem se již odebrali do V.I.P. stanu. Z předešlých informací, že nemusíme být oblečeni ve smokingu a odpoledních šatech, jsme se oblékli tak trochu sportovněji a s nadějí, že si to s námi užije i Sárinka, kterou jsme vzali s sebou, jsme se usadili u stolečku s nejlepším výhledem na přistávací dráhu. Po několika minutách se zde začali scházet různí velitelé a plukovníci se svými manželkami, všichni samozřejmě ve společenském oblečení. To mě vyvedlo trošku z míry. Tuto skutečnost jsem přestala vnímat v momentě, kdy se na mírně zamračenou oblohu vydalo několik stíhaček - Gripenů. Takto velkolepý začátek jsem opravdu nečekala. Letadla, která dosahují rychlosti M3 se řítila přes celou oblohu za doprovodu obrovského potlesku a údivu všech diváků. Prostě nádhera. Po tomto vystoupení již následovala nádherná ukázka vojenského vrtulníku MIG-24 a hasičského vrtulníku. Obrovský potlesk však získala čtveřice českých pilotů řídících svá letadla firmy Red Bull. Jejich perfektně secvičené vystoupení vyrazilo dech snad všem návštěvníkům. Na závěr se představila dvě letadla z doby 1.světové války. Úžasné na nich je, že stále létají a kupodivu i velmi obratně a hladce.

Rozhodně nelituji, že jsem se na tento letecký den vydala. Myslím, že všichni, kteří zde byli přítomni, byli unešeni dokonalostí všech letadel a vrtulníků a zručností jejich pilotů. Všichni si zasluhují náš velký obdiv.

 

Obrazek