Jdi na obsah Jdi na menu
 


John Steinbeck - O myších a lidech

4. 1. 2007
John Steinbeck (1902-1968)

Životopis

John Steinbeck se narodil 27. února 1902 v městečku Salinas v Kalifornii a zemřel 20. prosince 1968 v New Yorku.

Pocházel z chudé rodiny a tak musel již jako školák vypomáhat na farmách.

V sedmnácti letech odešel na studia na univerzitu v San Franciscu, kde se věnoval historii a anglické literatuře. Po čase přerušil studia a odešel znovu do zemědělství seznámit se s životem drobných rolníků. Ve vysokoškolském diplomu neviděl životní cíl a tak v roce 1925 definitivně univerzitu opustil.

Od mládí se cítil rozeným spisovatelem a v této době publikoval své práce v různých univerzitních časopisech.

Odešel do New Yorku jako reportér, rozhodnut stát se spisovatelem. Žurnalistiky však brzy zanechal a pracoval jako pomocný zedník, námořník na nákladním parníku a dělník v továrně na rybí konzervy.

Je laureátem Pulitzerovy ceny, National Book Award a Nobelovy ceny za literaturu pro rok 1962.

Literární tvorba

Hlavním tématem děl je negativní postoj člověka k moderní civilizaci. Své sociální romány a novely situoval do prostředí lidí na okraji společnosti. Jeho hrdiny jsou tedy tuláci a povaleči, lidé bez domova a práce, ale také bez starostí. Nevidí je ale negativně, spíše o nich píše s jistými sympatiemi, s pochopením pro jejich slabosti a prohřešky.

Zlatý pohár (1929)

Nebeské pastviny (1932)

Neznámému bohu (1933)

Ryzáček

Pláň Tortilla (1935)

Bitva (1936)

O myších a lidech (1937)

Hrozny hněvu (1939)

Na plechárně (1945)

Toulavý autobus (1947)

Na východ od ráje (1952)

Toulky s Charleym (1962)


O myších a lidech (román)

 

Obsah

Kniha vypráví o mentálně narušeném Lenniem, který hrozně rád osahává hebké věci, ale neuvědomuje si při tom svou sílu a tak jeho zvířátka většinou intenzívní hlazení dlouho nevydrží. Další postavou je příteli Lennieho George. Chodí spolu za prací. Naplánovali si, že si jednou zařídí vlastní malé hospodářství. Když se na novém ranči, na který byli přijati jako pomocná síla, seznámí s mrzákem Candym, rozhodnou se, že si své malé hospodářství hned příští měsíc společně koupí. Lennie se hlavně těší na to, že bude moct opatrovat huňaté králíky. Syn majitele ranče, Curley, se strašně rád pere a snaží se vyprovokovat velkého Lennieho k souboji. Lennie, aniž by chtěl, mu při tom úplně rozdrtí ruku. Curleyho žena se Lenniemu pořád vnucuje. Když pak jednou Lennie začné hladit její hebké vlasy a nechce ji pustit, začne křičet a vyděšený Lennie jí nechtěně zlomí vaz. Uteče z ranče k tůňce, kde se má setkat s Georgem, kdyby se něco podbného stalo. Muži z ranče chtějí Lennieho zlynčovat a George vidí, že přítele už nemá šanci uchránit. Jde k tůňce, vypráví Lenniemu o jejich budoucím hospodářství a při tom ho střelí do týla tak, aby zemřel rychle a bezbolestně a uchránil ho tak před případným lynčováním.

Charakteristika knížky

Autor zachycuje, jak se lidský sen může v okamžiku rozpadnout. Píše o důležitosti přátelství, o samotě a také o lásce. V této novele velmi dobře zachytil Ameriku třicátých let, například rasismus a odměřené vztahy bílých k černochům.

Tato kniha je melancholický tragický příběh o přátelství dvou chudých sezónních dělníků za doby hospodářské krize. Malý chytrý George a jeho protiklad, duševně zaostalý velký silák Lennie, putují jako námezní dělníci od farmy k farmě po středozápadě USA. V okamžiku kdy mohou v kalifornském Soledadu u řeky Salinas svůj sen uskutečnit, dochází k tragickým událostem.


Hlavní postavy

George – snaží se dobře postarat o Lennieho, chce jim oběma splnit jejich sen o farmě

Lennie - působí dobráckým dojmem, je velmi pracovitý - "udělá, co se mu řekne". Je bohužel hodně naivní a hloupý, chová se jako malé dítě a ze spousty věcí nemá rozum. Mám svůj sen o šťastném životě, ale ten se bohužel nevyplní. Ačkoliv to asi není jeho záměr, chová se místy docela sobecky a také umí citově vydírat. To se ale asi dá přičíst jeho mentálnímu postižení.

Curley - žárlivý, zakomplexovaný, agresivní mladý muž, snažící se vynutit si autoritu.

Curleyova žena - krásná, vyzývavá, nepříliš inteligentní. Pod slupkou svůdné ženy se však skrývá osamělá bytost, které chybí láska a která musí žít život, o jaký nestojí.

Jazyk

Jazyk je spisovný a srozumitelný. Kniha se díky této skutečnosti čte velmi dobře.

Aktuálnost

Slavná novela Johna Steinbecka se dočkala vedle celé řady divadelních zpracování i velmi kvalitního filmového přepisu. Myslím si, že námět této knihy je z části aktuálni, co se týče mezilidských vztahů. Hospodářská krize není tolik aktuální v současné době jako v době minulé.

Názor

Na knize se mi líbilo střídání typů dějů, pěkné ztvárnění postav a celková melacholičnost závěru. Steinbeck se snažil podrobně přiblížit čtenáři postavy, jejich mluvu a rysy. Občas je děj popisován velmi strhujícím způsobem. Moc se mi líbil pěkně zpracovaným smutným závěrem. Kniha byla díky svému poměrně malému rozsahu (84 stran) a čtivost velmi zajímavá.