Jdi na obsah Jdi na menu
 


Francis Scott Fitzgerald - Velký Gatsby

4. 1. 2007
Francis Scott Fitzgerald (1896-1940)

Životopis

Francis Scott Fitzgerald se narodil 24. září 1896 v St. Paulu v Minnesotě a zemřel 21. prosince 1940 v Hollywoodu na srdeční infarkt.

Byl americký spisovatel a scénárista. Jeden z nejvýraznějších představitelů ztracené generace. Byl také považován za mluvčího mladé "Jazzové generace". Pocházel z rodiny irských přistěhovalců, což se promítlo i do jeho tvorby. Jeho romány popisují život bohaté střední třídy.

Od roku 1913 studoval na Princetonu. Předtím se věnoval studiím v New Jersey. Brzy po studiích se stal mluvčím mladé generace proti pokrytectví dospělých.

Oženil se s Zeldou Sayrovou, která byla minimálně výstřední a se kterou vedl velice zajímavý život. Protože jeho život stál výrazně více než vydělal, začal psát krátké příspěvky do Saturday Evening Post.V roce 1937 pro velké zadlužení nejen u přátel, ale i nervového sanatoria, přijal Fitzgerald práci hollywoodského scénáristy.

Literární tvorba

Romány:

Na prahu ráje (1920)

Krásní a prokletí (1922)

Velký Gatsby (1925)

Nežná je noc (1934)

Poslední magnát (1941)

Povídky:

Povídky jazzového věku

Žabci a filozofové

Diamant velký jako Ritz

Berenika stříhá vlasy

Takový pěkný pár

První máj

Znovu v Babylóně

Ta poslední kráska z jihu

Zfilmovaná díla:

Velký Gatsby:

1926 – reřisér H.Brennon

1948 – reřisér E.Nugent

1975 – reřisér J.Clayton

Nežná je noc:

1961 – reřisér H.King

Poslední magnát:

1976 – reřisér Elia Kazan


Velký Gatsby (próza, román)

 

Obsah

Místo ve kterém se děj odehrává je vesnice rozdělená řekou na Východní a Západní vejce. Tato vesnice se nachází na Východě USA. V jedné části žijí chudí lidé a v té druhé bohatí lidé. Nick se nastěhuje do Západního vejce. Jeho sousedem se stane Jay Gatsby, který ve svém domě pořádá mnoho luxusních večírků. Jednou Nickovi přijde pozvánka na Gatsbyho večírek. Nick se pokusí najít Gatsbyho, aby se s ním spřátelil. Bohužel marně. Až se s ním u stolu začne bavit nějaký chlápek, který ho zná z války. Nakonec se ukáže, že je to právě Jay Gatsby. Gatsby o sobě vypráví, že je synem bohatých lidí a studoval v Oxfordu stejně jako všichni jeho příbuzní. Po jejich smrti prý zdědil spoustu peněz.

Nick postupně zjistí jak to doopravdý s Gatsbym je. Jeho skutečné jméno je James Gatz. Změnil si ho ve svých sedmnácti letech, protože jeho rodiče byli neúspěšní usedlí sedláci. Začal pracovat pro milionáře Dana Codyho. Poté se zamiloval do Daisy, ale protože byl chudý, a tak si ji nemohl vzít. Daisy se pak provdala za Toma, ale ne z lásky. Po válce šel Gatsby studovat na 5 měsíců do Oxfordu. Gatsby pak zbohatl a koupil si dům v Západním vejci. Začal zde pořádat luxusní večírky a čekal, že si toho Daisy všimne a bude se snažit k němu na večírek dostat. Konečně se jednou s Daisy setká, díky Jordan a Nickovi.

Tom propadá panice, když zjistí, že může přijít o obě ženy, které miluje. Pan Wilson se chce s manželkou odstěhovat pryč a Daisy mu chce odvést Gatsby. Po hádce v restauraci Daisy srazí autem Gatsbyho Mürtle. Mürtle na místě zemře. Pan Wilson je nešťastný a rozhodne se, že Gatsbyho zastřelí a sebe nakonec také. Tom a Daisy se odstěhují. Na Gatsbyho pohřeb nepřijde kromě Nicka a otce Henryho C. Gatze nikdo jiný.

Charakteristika knížky

Námětem pro toto dílo je život americké společnosti ve 20. letech 20. století v USA. Hlavní myšlenkou je kritika snobství a povrchnosti. Aurot poukazuje na přátelksé vztahy, které jsou založeny na majetnosti obyvatel vesnice a ne na jejich opravdových citech jako je například láska. Vše je jako jedna velká přetvářka.

I když Gatsby do lepších společenských vrstev patřil, nikdy se jim nedokázla přizpůsobit. Udělal vše jen z lásky k Daisy, protože se jí chtěl dokázat, že už není tím chudým člověkem, co se jí předtím dvořil, ale že se o ni dokáže postarat a fiančně zabezpečit ji. Na první pohled se zdálo, že Gatsby měl všude spoustu přátel, ale nebylo tomu tak. Gatsby postrádal skutečného přítele, kterému by se mohl svěřit s tajemstvím své nenaplněné lásky a ukázat mu, jaký skutečně je. Tímto přítelem se pro něj stal Nick.

Hlavní postavy

Nick Carraway – vypravěč, bratranec Daisy, Gatsbyho soused, pracuje jako obchodní zástupce

Daisy – Nickova sestřenice, žije ve Východním vejci, je manželkou Toma

Tom Buchanan – 30 let, Daisin manžel, Nickův někdejší spolužák z univerzity, fotbalista

Jordan Baker – asi 20 let, golfová šampiónka, kamarádka Toma, Daisy a Nicka

Jay Gatsby (James Gatz) – zbohatlík, vytrvalý, ctižádostivý, věrný ve své lásce k Daisy, romantik i realista, zvláštní a záhadný člověk, kolují o něm různé pověsti – nelegální obchody a nejasná minulost

Mürtle Wilsonová – asi 35 let, obtloustlá manželka George, Tomova milenka

George B. Wilson – majitel autoservisu, manžel Mürtle

Jazyk

Jazyk je spisovný a tudíž i srozumitelný. Kniha je psaná tzv. ich-formou – vypravěčem v této knize je Nick Carraway. Je zde viditelná autorova retrospektiva.

Aktuálnost

Po 2. světové válce se stala tato kniha velmi oblíbená. Často je toto dílo označováno jako největší anglojazyčná novela 20.století, stejně jako nejlepší americké literární dílo, který bylo kdy napsáno. Aktuálnost tohoto díla potvrzuje jeho časté zfilmování.

Názor

Toto dílo mě zaujalo svou poutavostí děje. Kniha je velmi čtivá a považuji ji za dobré nahlédnutí do doby, ve které se děj odehrává. Je zde dobře znatelná kritika společnosti, kterou chtěl autor sdělit svým čtenářům. Dílo popisuje vztahy, které jsou založeny na finanční stránce obyvatel vesnice. Kniha se mi velmi líbila.